HS Cross Country: Great Oak Sweeps the Clovis Invitational Run


Destiny Collins Leads the Wolfpack Girls Past Second place Arcadia

Great Oak’s Girls & Boys Cross Country teams showed everyone at Clovis that they deserve their number one National rankings this weekend. The Wolfpack swept overall titles for Boys & Girls on Saturday at the Clovis Invitational which is held at Woodward Park in Fresno.

The Great Oak Girls won the meet with 34 points easily distancing second-place Arcadia by 68 points. The Boys team won the match by a 36-point margin over Dana Hills. Riverside King placed fourth with 232 points.

Senior Destiny Collins who Coach Doug Soles had been holding back to nurse an injury all season led the Girls team o victory as she ran the fastest female time of the day with a time of 17. 36.7.

Great Oak’s Evelyn Mandel finished fifth in 17:56.3, Sandra Pflughoft was seventh in 18:06, and Kiyena Beatty was 12th in 18:12. Nicole Rice, Skyler Bollinger, and Sydney Belus also finished strong for the Wolfpack.

Spencer Dodds paced the Wolfpack Boys with a third place finish in 15:08.6, Cole Spencer was fifth in 15:19.

Daniel Gonzalez led King, ranked 14th nationally, by finishing 19th in 15:44.3. Tyler Janes was 37th in 16:00. Soloman Fountain, Brandon Shields, Nelson Quintana and Tony Robinson also scored got Great Oak.

For Complete Race results Click Here

Photo Provided by Donal Pearce

11351341_589034867865873_2701242810424708482_n-300x751

For Pictures of Local High School Sports Action CLICK HERE

 

Results – Women

1 Collins, Destiny             Great Oak              17:36.7    1

2 Satterlee, Gabby             Central Vall           17:48.8

3 Sodersten, Mikayla           Clovis                 17:50.9    2

4 Lung, Holly                  Arcadia                17:54.7    3

5 Mandel, Evelyn               Great Oak              17:56.3    4

6 Coonfield, Morgin            McKinleyville          18:02.1

7 Pflughoft, Sandra            Great Oak              18:06.0    5

8 Hansel, Chloe                Las Lomas              18:07.1

9 Murphy, Glennis              Redwood                18:08.6    6

10 Castiglioni, Sofia           Davis                  18:10.4    7

11 He, Jasmine                  Arcadia                18:10.8    8

12 Beatty, Kiyena               Great Oak              18:12.6    9

13 Fernandez, Candela           Burbank                18:13.7   10

14 Moffett, Lauren              Clovis North           18:15.1   11

15 Bernd, Kelly                 Canyon Crest           18:15.2   12

16 Fisk, Abigail                Davis                  18:16.6   13

17 O’Keeffe, Olivia             Davis                  18:18.7   14

18 Rice, Nicole                 Great Oak              18:19.7   15

19 Wagner, Gillian              Redwood                18:22.0   16

20 Bollinger, Skyler            Great Oak              18:23.2   17

21 Belus, Sydney                Great Oak              18:27.0   18

 

Team Results – Women

1 Great Oak                    34

2 Arcadia                     100

3 Southlake Carroll (Tx)      132

4 Claremont                   185

5 Davis                       210

 

Results – Men                                                                      1

Rocha, Phillip               Arcadia                14:58.0    1

2 Herrera, Eduardo             Madera South           15:01.0    2

3 Dodds, Spencer               Great Oak              15:08.6    3

4 Vernau, Michael              Davis                  15:14.3    4

5 Spencer, Cole                Great Oak              15:19.0    5

6 Holland, Ben                 Jesuit                 15:19.7    6

7 Kurdy, Sean                  Jesuit                 15:23.2    7

8 Hoff, Cole                   Agoura                 15:23.5    8

9 Reynolds, Garrett            Ventura (boys)         15:27.6    9

10 Grijalva, Luis               Armijo                 15:28.3   10

11 Grove, Logan                 Agoura                 15:29.1   11

12 Dunne, Connor                San Clemente           15:32.0

13 Brown, Reed                  Southlake Ca           15:32.8   12

14 Khan, Steven                 Ayala                  15:35.5   13

15 Coppi, Mason                 Dana Hills             15:37.7   14

16 Fountain, Solomon            Great Oak              15:40.4   15

17 Bojorquez, Moses             Foothill Technology    15:40.5

18 Ogden, Jake                  Dana Hills             15:41.2   16

19 Gonzalez, Daniel             Martin Luther King     15:44.3   17

20 Villar, Miguel               Madera South           15:44.6   18

21 Biedebach, Michael           El Toro                15:45.2   19

22 Weisberg, Henry              McQueen (Nv)           15:46.9   20

23 Ehrenberg, Andy              Redwood                15:48.1   21

24 Welker, Tucker               West Ranch             15:49.4   22

25 FitzGerald, Colin            Crescenta Valley       15:50.5   23

26 Ocegueda, Anthony            Edward C. Reed (Nv)    15:50.9

27 Olivero, Xander              Saint Francis (Mv)     15:51.0   24

28 Shields, Brandon             Great Oak              15:51.3   25

29 Borowsky, Nick               Davis                  15:52.3   26

30 Thomas, Philip               Crescenta Valley       15:52.6   27

31 Hough, Brandon               Dana Hills             15:55.1   28

32 Wilfert, Thomas              Dana Hills             15:56.6   29

33 Turner, John                 Dana Hills             15:56.8   30

34 Lackner, Michael             Jesuit                 15:57.4   31

35 Aguirre, Angel               California (           15:57.8   32

36 Quintana, Nelson             Great Oak              15:58.8   33

37 Janes, Tyler                 Martin Luther King     16:00.0   34

38 Browning, Kellen             Davis                  16:01.2   35

39 Gephart, Gregory             McQueen (Nv)           16:02.0   36

40 Simcho, Mikey                Southlake Ca           16:04.0   37

41 Robinson, Tony               Great Oak              16:04.3   38

42 Englebert, Tom               Claremont              16:04.5   39

43 Werley, Mark                 Martin Luther King     16:05.1   40

44 Silva, Henry                 Yorba Linda            16:05.9   41

45 Cummings, Patrick            Jesuit                 16:06.6   42

46 Vasquez, Joseph              Arcadia                16:06.7   43

47 Cuellar, Cisco               California (           16:07.5   44

48 Korby, Gavin                 Great Oak              16:08.4   45

 

Team Results – Men

1 Great Oak                    81

2 Dana Hills                  117

3 Jesuit                      135

4 Martin Luther King          232

5 Madera South                234

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail
Facebooktwittergoogle_pluslinkedinrssyoutube